Er-Ce Makine Ltd. Şti.
Powered by Conduit Mobile

Ana Sayfa

-------------------------------------------------------------------------------
BOXA SEYYAR ÇALIŞMA KABİNLERİNİ İNCELEMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ KULLANINIZ.
Filtreli Mobil İş Çadırları


------------------------------------------------------------------------
SİZİN İÇİN EN UYGUN DUMAN / TOZ EMME SİSTEMİ HANGİSİ?
Bunu belirleyebilmemiz için lütfen aşağıdaki size uygun olan formu doldurarak servis@er-ce.net adresine e-posta ile gönderiniz.

* Kaynak dumanı ürün belirleme formunu indirmek için tıklayınız.

* Kesim dumanı ürün belirleme formunu indirmek için tıklayınız.

* Lazer dumanı ürün belirleme formunu indirmek için tıklayınız.

* Taşlama tozu ve dumanı ürün belirleme formunu indirmek için tıklayınız.

---------------------------------------------------------------------------
Karbon Ayakizi Hesaplama

karbon ölçümüÖzellikle kaynaklı imalatın yoğun olduğu endüstriyel tesisler, içeride biriken kaynak dumanı, plasma kesme dumanı, taşlama tozu v.b istenmeyen partikülleri işletme dışına atmak için çeşitli havalandırma sistemleri kullanmaktaydılar. Ancak, son yıllarda ortaya çıkan çevre bilinci sebebiyle, artık bu tür partiküller filtrelenerek dışarı atılmakta veya temizlenmiş hava tekrar çalışma ortamına verilmektedir.

Ayrıca, özellikle kaynak ve lehim dumanlarının mümkün olduğunca kaynağından emilmesi, çalışanların sağlığını korumak için yasal düzenlemelerle mecburi kılınmıştır.


Daha temiz bir hava için...


Er-Ce Ltd. Şti. resmi web sitesi: www.er-ce.net


Kaynak dumanı ağır metaller içerir. Kaynak ve kesme işlemlerinde ark sıcaklığının etkisi ile kaynak sarf malzemesi, kaynak yapılan ana malzeme üzerindeki kesme sıvısı, yağ, gres gibi artıkların ve boya, galvaniz gibi kaplamaların yanması yada buharlaşması sonucu ise çeşitli gazlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, gaz kaynağı ve sert lehimleme işlemlerinde kullanılan asetilen, propan, bütan, metan gibi yanıcı gazların oksijen gazıyla yanması sonucu karbonmonoksit, karbondioksit ve azot oksit gibi gazların yanı sıra, kullanılan dolgu malzemesi, dekapanlar ve üzerinde işlem yapılan ana malzemeye bağlı olarak çinko, bakır, kadmiyum, kurşun gibi metallerin partikül ve buharları ile flörür, klorür esaslı gazlar meydana gelmektedir.
Kaynaklı imalat atölyelerinde üretim süreci gereği oluşan ve çalışma ortamına yayılan gaz, toz ve dumanlar vücuda solunum yolu ile girerler. Söz konusu hava kirleticilerinden bazıları kronik (uzun dönemde ortaya çıkan) hastalıklara neden olduğu gibi, etkilenme düzeyine bağlı olarak akut (ani-birdenbire) rahatsızlıklara da neden olabilmektedir. Örneğin kaynakçılarda sıklıkla görülen metal dumanı ateşi genellikle geçici bir rahatsızlıktır, ancak, kronik rahatsızlıkların da gelişmesine yardımcı olmaktadır.
Kaynaklı imalat atölyelerindeki çalışma ortamında izin verilen yoğunluktan daha fazla kirleticilerin bulunması ve bu havanın solunması durumunda maruz kalma süresi ve yoğunluğuna göre; solunum güçlüğü, kan hastalıkları, kanser, kronik bronşit, baş ağrısı, akciğer ödemi, metal dumanı ateşi, ağız ve burun mukozasında tahrişler oluşabilmektedir. Ayrıca merkezi sinir sistemi, böbrek, karaciğer, kan yapıcı sistem ve kemik yapısı üzerinde de çeşitli hasarlar oluşmakta ve buna bağlı hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.
Metal içeren toz, gaz ve dumanların uzun süre solunmasısonucunda akciğerde birikmesi ile pnömokonyoz adı verilen meslek hastalıkları oluşmaktadır. Kaynaklı imalat atölyelerinde çalışanların toz, gaz, duman ve oksitlerinden etkilendikleri metallerden karbon, kalay, demir, alüminyum düşük düzeyde risk oluştururken; kadmiyum, krom, kurşun, vanadyum, mangan, cıva, molibden, nikel, titan ve çinko ise irritan ve toksit etki yarattıklarından çok daha büyük sağlık sorunlarına ve kalıcı hastalıklara kaynaklık etmektedirler.
Özet olarak, kaynaklı imalat atölyelerinde sıkça karşılaşılan ve vücuda solunum yoluyla giren toz, duman, gaz ve buharlar yukarıda belirtilen kimyasal maddeleri içermeleri nedeniyle solunum yollarında tahrişe ve yüksek yoğunluklarda uzun sürelerde solunması durumunda ise kalıcı hastalıklara neden olmaktadır. Benzer etki gözlerde de görülmekte ve gözlerde irritasyon, konjuktivit, keratit ve allerji gibi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır
Başa dön